nedjelja, 24. studenoga 2024.

Oslobodi nas, Bože, kuge, gladi i rata. Oslobodi nas i od zlih hakera i gubitka internetske veze. (Dodatak kako je to nekoć prije interneta bilo)



Neka atomska gljiva ostane samo kao ilustracija, a američku duboku državu koja izaziva svjetski rat neka sredi sveti Mihael.

Na internetu je vijest o oštećenom podmorskom internetskom kablu u Baltičkom moru.



Kad god se pruži prilika treba preuzimati knjige s interneta. 
Prije mjesec i pol hakeri su napali archive.org koji se još nije oporavio.
Digitalne knjižnice nastaju i nestaju.
Internet može zatajiti zbog sabotaže ili kvara. 



Ako međunarodni internet postane nedostupan, još može raditi internet na državnoj razini. 
Ako i on zataji onda smo u predinternetskom ili postinternetskom vremenu.

Bilo bi idealno kad bi svaki župnik i redovnička zajednica na računalu imali sve knjige koje sam stavio na internet i u oblak. Tada bi knjige bile dostupne ako ne bi bilo interneta.
Uz dostupan internet to bi  pomoglo i onima koji nemaju internetsku vezu. Dođu k župniku s memorijskom karticom ili USB tvrdim diskom i preuzmu si knjige.

Ni struje neće biti vječno.
Bilo bi idealno kad bi župne knjižnice dale ispisati (isprintati) te stare skenirane knjige jer je papir još uvijek trajniji i pristupačniji od elektroničkog izdanja. 
Makar se radi o tisućama knjiga, našlo bi se mjesta u župnim knjižnicama i dvorovima.

Ovo sve me podsjeća kad sam išao piratima po igrice za Amigu 500
Amiga 500

Pirati su bili ljudi koji su u stanu ili poštom prodavali igrice kojima je razbijena zaštita. Igrice su preko modema preuzimali od stranih pirata.
Amiga modem. Najveća brzina 1200 bit/s

U vrijeme Jugoslavije zakoni u vezi softvera i autorskih prava nisu bili kao danas, a ni originalne igrice se nisu mogle kupiti kao danas. Tako da su pirati bili korisni jer su prodajom softvera širili računalnu pismenost. 
Nazvao bih pirata iz telefonske govornice i dogovorio vrijeme. 
Kod pirata bih preuzeo katalog ispisan na matričnom pisaču. Za igrice sam doznao preko časopisa Moj mikro i drugih. Rekao bih piratu koje hoću igrice i on bi stavio diskete od 3,5" u Amigu i u vanjsku disk jedinicu i iskopirao igrice sa x-copy programom. 
X-Copy

Trebalo je oko par minuta po disketi koje sam kupio zajedno s igricom. Nije bilo skupo. No-name diskete. I igrice nisu bile skupe. Najviše sam volio simulacije borbenih aviona,
F/A-18 Interceptor

logičke igre, strategije i mozgalice. 
Sve je to bilo oko 1988 do 1991. 
Oko 2007. nabavio sam prijenosno računalo i iz nostalgije WinUAE emulator Amige na Windowsima. Držalo me neko vrijeme. Sada si obično pustim muziku s Amiga demoa jer je Amiga bila i ostala poznata po odličnoj muzici.




Nema komentara:

Objavi komentar

Potpisani komentari biti će objavljeni ako su napisani tako da ih može čitati i Sveta Obitelj. Amen.